Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i jego zastępca Jarosław Marszałek pogratulowali młodym siatkarzom Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa, którzy kilka dni wcześniej zdobyli tytuł Mistrza Polski Juniorów w sezonie 2023/2024.

W decydującym meczu turnieju finałowego, który odbył się w Bartoszycach (od 5 do 9 marca) AZS pokonał po tie-breaku Trefla Gdańsk. Wcześniej młodzi częstochowianie wygrali z Akademią Talentów Jastrzębskiego Węgla, Tauron Gwardią Wrocław, a w półfinale okazali się lepsi od Enei Energetyka Poznań.

Nagrodami indywidualnymi zostało wyróżnionych trzech zawodników AZS. MVP finałów został Błażej Bień, najlepszym atakującym – Łukasz Dydzik, a najlepszym przyjmującym – Artur Brzostowicz.

Najważniejsze dotychczasowe sukcesy drużyn Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa, to oprócz tegorocznego Mistrzostwa Polski Juniorów U-19, wicemistrzostwo w tej kategorii w 2019 r., a także Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych U-17, zdobywane w 2017, 2019, 2022 i 2023 r.

W tym roku drużyna juniorów młodszych rozpoczyna rywalizację w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski. Warto dodać, że w ubiegłym sezonie za sukces trzeba uznać także awans II-ligowej drużyny seniorów do turnieju finałowego o wejście do 1 ligi (jak wiadomo inny częstochowski klub Exact Systems Hemarpol Norwid Częstochowa jest w tym sezonie beniaminkiem najwyższej klasy rozgrywek, czyli siatkarskiej PlusLigi).

AZS uczestniczy w rozgrywkach siatkarskich w każdej kategorii wiekowej, od minisiatkówki poczynając (single, dwójki, trójki, czwórki), poprzez młodzika, juniora młodszego i juniora, a na seniorach kończąc (II liga). W sekcjach młodzieżowych trenuje 91 zawodników, w klubie jest też 23 seniorów z licencją. Klub od kilku lat jest organizatorem turnieju, w którym uczestniczą zagraniczne drużyny.

Mistrzostwo Polski Juniorów U-19 za sezon 2023/24 zdobyli: Błażej Bień, Oleksandr Boiko, Artur Brzostowicz, Bartosz Chromik, Igor Czerwik, Wojciech Deko, Łukasz Dydzik, Michał Klimkowski, Błażej Legutko, Kacper Marciniak, Wojciech Oprządek, Szymon Pobrotyn,  Tymon Ramotowski, Andrii Shvets, Jan Wawrzyniak i Oliwier Winiarski.

Szkoleniowo-organizacyjną kadrę drużyny stanowią: Wojciech Pudo - prezes i trener, Jakub Wójcik i Paweł Tomaszewski – trenerzy, Ireneusz Cholewa – fizjoterapeuta oraz Magdalena Weżgowiec – menedżerka.
Przedstawicielami sponsorów są: Jerzy Pałuszka (Eco-Team) i Artur Wołoszyn (Stoelzle).

W ubiegłym roku stowarzyszenie kultury fizycznej „Częstochowska Siatkówka”, które prowadzi sekcje Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa otrzymała od miasta dotację w wysokości 290 tys. zł (w tym 150 tys. na szkolenie sportowe). 

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę