Miasto czeka do 7 grudnia na oferty w przetargu na rozbudowę stadionu Rakowa. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione, ponieważ dwie firmy zrezygnowały z podpisania umowy.

Drugi etap modernizacji stadionu dotyczy m.in. budowy nowych boisk treningowych z zapleczem sanitarnym i medycznym, rozbudowy dwóch budynków klubowych o część regeneracyjno-rehabilitacyjną, szkoleniową oraz sale treningowo-dydaktyczne, wraz z zagospodarowaniem terenu i ciągami komunikacyjnymi.

Zakres prac został uzgodniony z Rakowem na etapie koncepcji i projektowania. Miasto ma od dawna prawomocne pozwolenie na budowę i było gotowe na podpisanie umowy po przetargu zgodnie z ofertą opiewającą na 16,8 mln zł i zabezpieczonym wkładem własnym miasta (7,5 mln zł). Dofinansowanie zewnętrzne na zasadach refundacji miało pochodzić z poprzedniej (2022) edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, który został rozstrzygnięty przez ministerstwo z dużym poślizgiem dopiero w obecnym roku.

Miasto – zaraz po podpisaniu umowy z ministerstwem – uruchomiło przetarg wykonawczy. Wkrótce po otwarciu ofert (w połowie sierpnia) ze złożenia niezbędnych dokumentów wycofała się firma, która przedstawiła najkorzystniejszą cenowo ofertę. Konieczne było więc zwiększenie środków na realizację zadania o 750 tys. zł, żeby miasto mogło skorzystać z oferty przetargowej następnego wykonawcy. Udało się to zrobić na wrześniowej sesji Rady Miasta w ramach uchwały dotyczącej zmian w budżecie.

- Niestety, kolejna firma najpierw przedłużała termin podpisania umowy, a ostatecznie – w ostatnich dniach - wycofała się z jej podpisania, a zatem zrezygnowała z realizacji zadania - wyjaśniał niedawno Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy. - Miasto jest więc zmuszone rozpisać drugi przetarg.  Niestety z uwagi na upływ czasu musi wnioskować do Ministerstwa Sportu i Turystyki o to, aby mogło skorzystać ze środków ministerialnego programu w nieco innych ramach czasowych, ponieważ rozpoczęcie i zaawansowanie wykonawcze zadania w tym roku jest już nierealne, biorąc pod uwagę procedury zamówień publicznych.

Oferty w drugim przetargu można składać do 7 grudnia do godz. 9.

Szczegóły tutaj.

fot. UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę