Nieco dłużej potrwa procedura przetargowa na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stadionie przy ul. Limanowskiego. Oferty można składać do 28 lutego.

Pierwotnie otwarcie kopert z ofertami w drugim przetargu było zaplanowane na 10 lutego. - Są trzy znaczące powody przedłużenia procedury przetargowej - informuje Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy. - Przede wszystkim prosiło o to kilku wykonawców. Ponadto mieliśmy aż 127 zapytań. Na wszystkie już odpowiedzieliśmy, ale pozostało mało czasu na rzetelne przygotowanie oferty. Chcemy też przed zaplanowaną na 27 lutego sesją Rady Miasta przygotować montaż finansowy tej inwestycji i wprowadzić zadanie do budżetu miasta.

W czwartek, 6 lutego władze częstochowskiego Rakowa wydały oświadczenie w tej sprawie. - "Powyższa decyzja została podjęta po wcześniejszych konsultacjach z Władzami RKS Raków Częstochowa S.A. Przedstawicielom Miasta zależy na tym, by szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane podczas procedury przetargowej. Obie strony wierzą, że powyższe działanie doprowadzi do skutecznego uniknięcia postawienia zarzutu o zbyt krótkim okresie na przygotowanie ofert, a także pozwoli na uzyskanie oferty, której wartość zmieści się w budżecie przewidzianym na przebudowę" - czytamy w oświadczeniu. - ...Pomimo że czas nagli, szacuje się, że prace modernizacyjne zostaną zakończone w terminie, który będzie się wpisywał w harmonogram pozwalający Klubowi na złożenie wniosku i uzyskanie licencji na grę w rozgrywkach Ekstraklasy w kolejnym sezonie.

S
tadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2020-2021 i następne w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dopasowany do wymogów w zakresie organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.  
 
Wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trybunę na 5,5 tys. miejsc, w tym dla kibiców z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej ma znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji ma powstać podgrzewana murawa boiska głównego, wybudowane zaplecze socjalne, punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi. Miasto jako inwestor oczekuje m.in. umiejscowienia projektowanej infrastruktury tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki, pozostawić maksymalną ilość zieleni oraz umożliwić objęcie obiektów obwodową drogą pożarową.

Do istniejącego projektu wprowadzono zasadnicze zmiany. M.in. trybuna wschodnia nie będzie miała zadaszenia, zrezygnowano z budowy wieży telewizyjnej, inwestycja nie obejmie też terenu boisk treningowych. Inne zmiany dotyczą m.in. wielkości obiektów budowlanych składających się na trybuny, zakresu wykonania ogrodzeń, budynków kasowych czy sanitariatów.  

Na zrealizowanie wszystkich tych prac wykonawca będzie miał 12 miesięcy. Co istotne – będzie zobowiązany do zakończenia robót w zakresie umożliwiającym prowadzenie rozgrywek Ekstraklasy SA w trybie dopuszczenia warunkowego uzgodnionego z komisją licencyjną PZPN w przedziale od 5 do 8 miesięcy od daty podpisania umowy.
 
Oferty w przetargu można składać do 28 lutego, do godz. 9.30, w Biurze Obsługi Interesanta (stanowisko Wydziału Nadzoru i Administracji) na parterze budynku Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej 11/13. 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę