Choć otwarcie ofert w przetargu na modernizację stadionu Rakowa nastąpi 10 lutego, jedna z firm złożyła już jednak odwołanie, które będzie rozpatrywanie przez KIO.

Odwołanie zostało wniesione 21 stycznia przez firmę Mirbud ze Skierniewic, która - co ciekawe - jest generalnym wykonawcą rozbudowy stadionu ŁKS-u Łódź i od niedawna partnerem łódzkiego klubu. Zdaniem spółki wykonanie całej inwestycji w ciągu 12 miesięcy nie jest możliwe. Mirbud uważa, że realizacja całego przedmiotu zamówienia powinna wynosić: wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę , wykonanie projektu wykonawczego do 8 miesięcy od daty podpisania umowy, natomiast termin wykonania zamówienia do 18 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. zakończenie całości robót budowlanych i odbiór wraz z uzyskaniem w tym terminie decyzji pozwolenie na użytkowanie.

- Ponieważ wpłynęło odwołanie, zostało ono opublikowane w BIP Miasta Częstochowy pod informacjami o ogłoszeniu przetargu i związanymi z nim dokumentami. Krajowa Izba Odwoławcza poprosiła nas już o stosowne informacje, spodziewamy się też wystąpienia o dokumentację zamówienia, a następnie informacji o wyznaczeniu terminu rozprawy przed KIO - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy. - Z punktu widzenia interesów miasta i klubu dla nas istotne jest to, że złożone odwołanie, nie wstrzymuje - przynajmniej na razie - biegu przetargu. Jeżeli wyrok KIO będzie dla nas korzystny, mamy nadzieję otworzyć oferty przetargowe (które, w co wierzymy, wpłyną) w przewidzianym terminie 10 lutego. Zdajemy sobie sprawę, że w kontekście procesu licencyjnego ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z przebudową stadionu. Miasto musi jednak - co oczywiste - poddawać się rygorom procedur zamówienia publicznego, licząc na pozytywny dla nas finał sprawy złożonego przez firmę Mirbud odwołania.    

Rozpisując przetarg na zadanie „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Bolesława Limanowskiego 83” miasto bazowało na dokumencie dostarczonym przez klub Raków Częstochowa. Stadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2020-2021 i następne w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dopasowany do wymogów w zakresie organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego. 
 
Wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trybunę na 5,5 tys. miejsc, w tym dla kibiców z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej ma znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji ma powstać podgrzewana murawa boiska głównego, wybudowane zaplecze socjalne, punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi. Miasto jako inwestor oczekuje m.in. umiejscowienia projektowanej infrastruktury tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki, pozostawić maksymalną ilość zieleni oraz umożliwić objęcie obiektów obwodową drogą pożarową.

Do istniejącego projektu wprowadzono zasadnicze zmiany. M.in. trybuna wschodnia nie będzie miała zadaszenia, zrezygnowano z budowy wieży telewizyjnej, inwestycja nie obejmie też terenu boisk treningowych. Inne zmiany dotyczą m.in. wielkości obiektów budowlanych składających się na trybuny, zakresu wykonania ogrodzeń, budynków kasowych czy sanitariatów. 

Na zrealizowanie wszystkich tych prac wykonawca będzie miał 12 miesięcy. Co istotne – będzie zobowiązany do zakończenia robót w zakresie umożliwiającym prowadzenie rozgrywek Ekstraklasy SA w trybie dopuszczenia warunkowego uzgodnionego z komisją licencyjną PZPN w przedziale od 5 do 8 miesięcy od daty podpisania umowy.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę