Firma Mirbud wycofała odwołanie, jakie wniosła w związku z przetargiem dotyczącym modernizacji stadionu Rakowa. Informację tę przekazał 30 stycznia podczas sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński.

Przypomnijmy. Odwołanie zostało wniesione 21 stycznia przez firmę Mirbud ze Skierniewic, która - co ciekawe - jest generalnym wykonawcą rozbudowy stadionu ŁKS-u Łódź i od niedawna partnerem łódzkiego klubu. Wpłynęło zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przetargu. Spółka oprotestowała zbyt krótki termin realizacji inwestycji (więcej pisaliśmy tutaj). Na 3 lutego wyznaczono rozprawę przed Krajową Izbą Odwoławczą.

- Dokument o wycofaniu odwołania wpłynął przed sesją Rady Miasta - informuje Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy. - To pismo procesowe z kancelarii, która reprezentuje Mirbud. W tej chwili czekamy na potwierdzenie z Krajowej Izby Odwoławczej. W związku z tym poniedziałkowe posiedzenie KIO jest bezprzedmiotowe. 

Podczas czwartkowej sesji radni podjęli też uchwałę w sprawie upoważnienia prezydenta Częstochowy do aktualizacji wniosku o dofinansowanie zadania pn. Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego w Częstochowie. Zmienił się bowiem zakres inwestycji.

Przypomnijmy, że miasto liczy na obiecane 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na modernizację stadionu Rakowa. W przypadku otrzymania tych środków zabezpieczy w budżecie 7,5 mln zł wkładu własnego. 

Rozpisując przetarg miasto bazowało na dokumencie dostarczonym przez klub Raków Częstochowa. Stadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2020-2021 i następne w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dopasowany do wymogów w zakresie organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.  
 
Wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trybunę na 5,5 tys. miejsc, w tym dla kibiców z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej ma znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji ma powstać podgrzewana murawa boiska głównego, wybudowane zaplecze socjalne, punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi. Miasto jako inwestor oczekuje m.in. umiejscowienia projektowanej infrastruktury tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki, pozostawić maksymalną ilość zieleni oraz umożliwić objęcie obiektów obwodową drogą pożarową.

Do istniejącego projektu wprowadzono zasadnicze zmiany. M.in. trybuna wschodnia nie będzie miała zadaszenia, zrezygnowano z budowy wieży telewizyjnej, inwestycja nie obejmie też terenu boisk treningowych. Inne zmiany dotyczą m.in. wielkości obiektów budowlanych składających się na trybuny, zakresu wykonania ogrodzeń, budynków kasowych czy sanitariatów.  

Na zrealizowanie wszystkich tych prac wykonawca będzie miał 12 miesięcy. Co istotne – będzie zobowiązany do zakończenia robót w zakresie umożliwiającym prowadzenie rozgrywek Ekstraklasy SA w trybie dopuszczenia warunkowego uzgodnionego z komisją licencyjną PZPN w przedziale od 5 do 8 miesięcy od daty podpisania umowy.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 10 lutego.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę