W rozgrywanym w dniach 20-22 września w Hali Sportowej Częstochowa turnieju Stolzle Volleyball Talents Cup U-19 zwycięzyła drużyna Mapid Mińsk. W finale zespół ze stolicy Białorusi pokonał 3:1 AKS Resovię Rzeszów. Gospodarze zawodów Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa zajęli czwarte miejsce.

W turnieju wzięło udział 10 zespołów, rozegrano 31 meczów oraz 101 setów. Zawody rozgrywane były w dwóch fazach - grupowej i finałowej. Każdy mecz trwał trzy sety. Przepustkę do najlepszej "czwórki" uzyskały dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Pozostałe drużyny grały o miejsca 5-8 oraz 9-10.

Awans do półfinałów uzyskali siatkarze Eco-Team AZS-u 2020 Stolzle Częstochowa, AKS-u Resovii Rzeszów, SMS-u PZPS Spała oraz Mapidu Mińsk.

Poza strefą medalową znalazła się drużyna Trefla Gdańsk, która była triumfatorem pierwszej edycji turnieju. Tym razem gdańszczanie zakończyli zmagania na piątej lokacie.

O końcowym wyniku obu półfinałów decydowały tie-breaki. W pierwszym starciu pewnie do finału zmierzali podopieczni trenera Michała Bąkiewicza, którzy prowadzili z rzeszowianami już 2:0. AKS Resovia podjęła jednak rękawicę i do samego końca próbowała odwrócić losy spotkania i ostatecznie po pięciosetowym starciu mogła cieszyć się ze zwycięstwa. - Dla nas turniej był nieco specyficzny, ponieważ byliśmy najmłodszą drużyną. Mimo to, poradziliśmy sobie całkiem dobrze. Turniej stał na naprawdę wysokim poziomie, co pozwoliło nam się ograć i zgrać przed startem sezonu II ligi - ocenił kapitan SMS-u Spała Kajetan Kubicki.

W drugim półfinale sety na przemian wygrywali siatkarze z Mińska oraz Częstochowy. Decydująca partia należała jednak do Białorusinów. - Niestety nie zdołaliśmy wygrać decydującego seta, lecz mecz stał na wysokim poziomie, a nasza gra momentami wyglądała całkiem nieźle - mówił po półfinałowym spotkaniu rozgrywający częstochowian Eryk Janelt.

Mecz o trzecią lokatę rozpoczął się od wygranego seta przez gospodarzy turnieju. Kolejne trzy partie padły jednak łupem SMS-u Spała i to podopieczni trenera Michała Bąkiewicza mogli cieszyć się z miejsca na podium.

W finale od początku swój styl gry narzucili Białorusini, którzy pewnie wygrali dwa sety. Rzeszowianie nie zamierzali się łatwo poddać i wygrywając trzecią odsłonę, przedłużyli swoje szanse. Jak się okazało - tylko na chwilę, bowiem Mapid mocnym akcentem zakończył mecz i cały turniej, ciesząc się z końcowego triumfu. - Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć, a tym bardziej zwyciężyć w tak prestiżowym turnieju dla młodych siatkarzy. Wykonaliśmy bardzo dobrą pracę i jesteśmy dumni ze swojej drużyny. Chciałbym także zauważyć doskonałą organizację turnieju oraz bardzo wysoki poziom wszystkich zespołów - mówił po turnieju trener zwycięskiej drużyny Vladimir Moisievich.

Każda z drużyn została nagrodzona pamiątkowym pucharem. Najlepsi zawodnicy poszczególnych spotkań otrzymywali natomiast pamiątkową statuetkę.