Częstochowscy urzędnicy zrobili kolejny krok w kierunku budowy "Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie". Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową dla tej inwestycji.

- Przetarg został ogłoszony dzień po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ zależy nam, żeby proces inwestycyjny był jak najsprawniej przeprowadzony - mówi Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy.

Jak dodaje, miasto dysponuje projektem budowlanym, ale jest on niewystarczający na ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. - Dlatego w pierwszej kolejności musieliśmy rozpisać przetarg na pełną dokumentację projektowo-kosztorysową - wyjaśnia.


Po modernizacji stadion Rakowa ma pomieścić 6 tys. 152 osoby. Zakres prac obejmuje budowę nowej trybuny głównej z zapleczem sportowym i pełnym zadaszeniem (trybuna zachodnia) o pojemności 2461 miejsc, trybuny północnej (500 miejsc), trybuny południowej (1215 miejsc), przebudowę trybuny wschodniej wraz z budową zadaszenia o łącznej pojemności 1976 miejsc, budowę wieży telewizyjnej, pięciu stoisk gastronomicznych, sześciu punktów kasowych z pomieszczeniami ochrony, toalet (w tym dla osób niepełnosprawnych), obiektu zaplecza sportowego, przebudowę boiska głównego i treningowego (płyty podgrzewane), budowę ogrodzeń, dwóch telebimów wolnostojących, sześciu masztów flagowych, parkingów na 94 miejsca postojowe, schodów terenowych, murków oporowych, podziemnego zbiornika przeciwpożarowego, oświetlenia stadionu i systemu monitoringu.

Przypomnijmy, że miasto od marca 2018 roku stara się o ministerialne dofinansowanie do inwestycji w wysokości 70 proc. (szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi i 36, 7 mln zł). W październiku ubiegłego roku były już wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski zapowiedział, że Częstochowa dostanie na razie 10 mln zł, z możliwością dalszego dofinansowania w przyszłości. Miasto liczy jednak, że kwota jaką otrzyma, będzie zgodna z wcześniejszymi deklaracjami wsparcia dla Rakowa, płynącymi ze strony parlamentarzystów i przedstawicieli rządu. Jednocześnie wyjaśnia, że w związku z brakiem możliwości istotnego zmniejszenia zakresu inwestycji, nie jest w stanie zrealizować planowanego projektu z dofinansowaniem na poziomie 10 mln zł. Dlatego wnioskuje o przyznanie kwoty wskazanej we wniosku (w wysokości blisko 20,5 mln zł).

Oferty w przetargu na dokumentację projektowo-kosztorysową można składać do 12 marca w Biurze Obsługi Interesanta UM przy ul. Śląskiej.

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę