Po ośmioletniej przerwie na lotnisko Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach wracają zmagania pilotów szybowców. W dniach 28 czerwca - 6 lipca odbędą się tam Tauron 49. Szybowcowe Mistrzostwa Polski oraz Kwalifikacyjne Zawody Szybowcowe do SMP Klub A w klasie Std B.

- Jako Aeroklub Częstochowski mamy już pewne doświadczenie w organizacji Szybowcowych Mistrzostw Polski. W 2016 roku odbyła się u nas czternasta edycja tej imprezy - przypomina Krystian Krasiński, prezes Aeroklubu Częstochowskiego. - To wyzwanie, które teraz stoi przed nami, jest próbą generalną przed dużo większą imprezą. W 2026 roku na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego odbędą się 40. Mistrzostwa Świata.

49. Szybowcowe Mistrzostwa Polski zgromadzą najlepszych pilotów szybowcowych z całej Polski i wielu entuzjastów sportów lotniczych.

- Przez te kilka dni będziemy świadkami zaciętej rywalizacji, niesamowitych pokazów i umiejętności lotniczych - przekonuje Anna Messyasz, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. -  To nie będzie jednak tylko rywalizacja sportowa, ale również okazja do integracji środowiska lotniczego, a także promocji lotnictwa szybowcowego. Będzie to też wyjątkowe wydarzenie promujące nasz region.

Organizacja tego typu wydarzenia wymagała od Aeroklubu Częstochowskiego wielomiesięcznej pracy. - Organizacja takiego wydarzenia wymagała od nas wielu miesięcy ciężkiej pracy i zaangażowania całego zespołu Aeroklubu Częstochowskiego. Zaczęliśmy już w styczniu, uruchamiając stronę internetową wydarzenia i rozpoczynając zapisy zawodników - mówi Anna Messyasz. - Jesteśmy w pełni gotowi na przyjęcie zawodników. Naszym priorytetem podczas przygotowań było zapewnienie możliwie najlepszych warunków do rywalizacji. Lotnisko zostało odpowiednio przygotowane, aby sprostać wymogom tak dużej imprezy. Wykonano szereg prac na pasach startowych - dodaje.

Zapisy wciąż trwają, ale już wiadomo, że w zawodach wystartują nie tylko piloci szybowcowi z Polski. - W tym gronie mamy sześciu zawodników reprezentujących nasz aeroklub - informuje Anna Messyasz. - Poza tym wystartują nie tylko zawodnicy z Polski, ale też z Czech, Japonii czy Norwegii. Z pewnością podnosi to rangę wydarzenia.

Zawody będą rozgrywane w trzech klasach. To dobra okazja do zdobycia punktów rankingów IGC oraz narodowych.

- W danym dniu są wyznaczane zadania do zrealizowania i różne rodzaje konkurencji dla każdej klasy - wyjaśnia Marek Iwiński z Aeroklubu Częstochowskiego. - Jedna z nich jest tak zwana wyścigowa. Zawodnicy mają wyznaczone trzy punkty zwrotne i do pokonania np. dystans 500 kilometrów. Konkurencja polega na tym, aby oblecieć je, jak najszybciej. Często rozgrywane są również konkurencje obszarowe - zwłaszcza w przypadku niekorzystnej pogody. Zawodnicy w określonej kolejności muszą pokonać dany obszar. W tym przypadku mamy jednak wyznaczony minimalny czas lotu, zawodnik nie może dolecieć do mety szybciej - tłumaczy. 

Patrona honorowy na wydarzenie objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Impreza odbywa się również pod patronatem starosty częstochowskiego Krzysztofa Smeli oraz wójta gminy Rędziny Adama Jarugi.

- Lotnisko Rudniki jest charakterystycznym punktem nie tylko na mapie powiatu częstochowskiego, ale i całego województwa śląskiego - zauważa Adam Jaruga. - To perełka, o którą musimy dbać, bo właśnie to miejsce odróżnia nas od innych. Na jurze krakowsko-częstochowskiej jest bardzo atrakcyjna przyroda, piękne zakola rzeki, natomiast my na terenie gminy Rędziny mamy lotnisko, z którego się bardzo cieszymy, i które należy wspierać. Ono daje nam możliwość wypromowania się. Jeśli my będziemy wspierać Aeroklub Częstochowski, a Aeroklub Częstochowski będzie wspierał gminę Rędziny, to stworzymy wspólną siłę. Taka marka może mieć ogromne znaczenie w skali wojewódzkiej - podsumowuje.

Program Tauron 49. Szybowcowych Mistrzostw Polski

- trening zawodników - 26.06. - 28.06.
- termin przybycia na zawody - 28.06. do godziny 19.00
- rejestracja zawodników 27.06. godz. 17.00-19.00 oraz 28.06. godz. 10.00-19.30
- odprawa inauguracyjna 28.06. godz. 20.15
- ceremonia otwarcia zawodów 29.06. godz. 9.00
- rozgrywanie konkurencji 29.06. - 6.07.
- ceremonia zakończenia zawodów 6.07. godz. 20.00.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę