Częstochowa będzie gospodarzem pierwszego finału TAURON Speedway Euro Championship 2023, czyli czterorundowego cyklu zmagań o tytuł indywidualnego mistrza Europy na żużlu.

Przypomnijmy. We wrześniu 2014 roku przy Olsztyńskiej odbyła się ostatnia, finałowa runda Speedway European Championship. Wówczas zwyciężył Grigorij Łaguta, a Emil Sayfutdinov odebrał złoty medal za zwycięstwo w cyklu.

Tym razem Częstochowa będzie gospodarzem pierwszego turnieju, który zaplanowano na 17 czerwca. Następne zawody odbędą się w Güstrow (5 sierpnia), Bydgoszczy (9 września) i Pardubicach (22 września).

Tytuł indywidualnego mistrza Europy bronić będzie kapitan częstochowskiego Włókniarza, Leon Madsen, który przed rokiem, po raz drugi w karierze stanął na najwyższym stopniu podium. W zmaganiach rywalizować będą również zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 2 do 5 - Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Patryk Dudek oraz Dominik Kubera.

O pozostałe miejsca zawodnicy będą walczyć podczas rund kwalifikacyjnych, które odbędą się w Terenzano (25.04), Daugavpils (29.04), Mureck (1.05) oraz Debreczynie (1.05). Finał kwalifikacji - SEC Challenge - zostanie rozegrany 14 maja w Nagyhalasz.