Około 200 zawodniczek i zawodników z 15 klubów z całej Polski wzięło udział w X Ogólnopolskim Turnieju Karate Uechi-Ryu, który odbył się 16 października w Hali Sportowej Częstochowa.

Turniej organizowany przez Częstochowską Akademię Sztuk Walk Sportu i Rekreacji „SPARTAN” Uechi-Ryu Karate-Do był symbolicznym otwarciem sezonu startowego 2022/2023.

Polska Federacja Uechi-Ryu jest jedną z nielicznych krajowych organizacji, w której mogą rywalizować obok siebie różne style tej tradycyjnej, japońskiej sztuki walki. Turniej był zatem przeglądem takich szkół jak Uechi-Ryu Karate, Shin-kyokushin, Kyodo Kyokushin , Kyokushin, Shidokan Karate, Oyama Karate i Goju-Ryu. Udział wzięło 178 zawodników z 15 klubów reprezentujących Częstochowę, Łódź, Brzeziny k/Łodzi, Dębnicę Kaszubską, Warszawę, Konin, Skarżysko-Kamienną, Kraków, Radomsko, Siedlce, Tuliszków i Siewierz.

W oficjalnym otwarciu zawodów uczestniczył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zabrzmiał nie tylko polski hymn, ale i hymn tradycyjnego okinawskiego Karate Uechi-Ryu.

Na turniej złożyły się dwie konkurencje – sumo-grappling oraz kumite na trzech matach. W sumo-grappling (dla zawodników do 11 roku życia) trwającą 1 minutę walkę wygrywa zawodnik z większą liczbą punktów. W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje waga –  wygrywa lżejszy. Walka odbywa się w pozycji stojącej. Walczący za pomocą podcięć, rzutów i obaleń dąży do wytrącenia rywala z równowagi (efektem ma być upadek na matę, podparcie się kolanem lub ręką) lub wypchnięcia go poza matę. Technika niedozwolona skutkuje ostrzeżeniem od sędziego. Drugie jej użycie oznacza punkt ujemny, a trzecie użycie – dyskwalifikację.

W kumite rywalizowano o certyfikowane pasy mistrzowskie – obiekt pożądania wszystkich uczestniczących. Było aż 30 kategorii wiekowych i wagowych – w każdej do zdobycia za najwyższe podium był taki pas. Kumite w kategoriach wiekowych 6-7, 8-9 oraz 10-11 lat trwa 1 minutę, a w kategoriach 12-13, 14-15 oraz 16-17 lat – 1,5 minuty. Walkę wygrywa zawodnik, który po zakończeniu rundy jest wskazany przez sędziów jako zwycięzca. Na ich decyzję wpływają: aktywność zawodników, unikanie walki, ucieczki z pola walki, celne kopnięcia w głowę. W przypadku stosowania techniki niedozwolonej sędzia stosuje ostrzeżenie. Ponownie wykonanie techniki niedozwolonej skutkuje dyskwalifikacją. W przypadku remisu zwycięstwo przyznaje się zawodnikowi lżejszemu.

Klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:

I miejsce – Częstochowska Akademia Sztuk Walk Sportu i Rekreacji „SPARTAN” Uechi-Ryu Karate-Do
II miejsce – Klub Karate Sportowego Kumite Łódź
III miejsce – Klub Karate Randori Radomsko

Puchary wręczono też najmłodszemu zawodnikowi i najmłodszej zawodniczce turnieju.