W sobotę 22 kwietnia 2017 Częstochowa ponownie zamieni się w miasto zdominowane przez biegaczy, kibiców, pasjonatów i entuzjastów tej dyscypliny.

 

W tym dniu bowiem odbędzie się 9 edycja Biegu Częstochowskiego. Ten bieg od wielu lat na zaproszenie Stowarzyszenia Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani Częstochowa ściąga do Częstochowy tysiące ambitnych amatorów ale również i zawodowców. Tutaj stają na starcie biegacze różnych narodowości reprezentujących różne kraje. Na sygnał startera wyruszą o godzinie 15:30 na 10 km, atestowaną przez PZLA trasę by powalczyć o rekordy trasy i swoje osobiste życiówki. Niewątpliwie trasa jest wyzwaniem nie tylko dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem ale i dla zaprawionych w bojach ścigaczy. Prowadzi ona przez Śródmieście i otaczające centralny Plac miasta ulice oraz wokół Klasztoru Jasnogórskiego usytuowanego na sporym wzniesieniu. O atrakcyjności trasy najlepiej przekonać się samemu i podjąć to wyzwanie by się z nią zmierzyć. Na samej trasie okazja by podziwiać zabytki, miejsca wyjątkowe i szczególne ze względu na historię, architekturę i różnorodność. Na biegaczy i ich bliskich, którzy zechcą towarzyszyć im w tym dniu czeka fantastyczna, rodzinna atmosfera, sporo niespodzianek, gościnność i wysoki poziom endorfin unoszacy się w powietrzu od wczesnych godzin porannych. Biegacze mają do dyspozycji niezwykle klimatyczne Biuro Zawodów znajdujące się w Sali Teatralnej IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w bliskim sąsiedztwie linii startu/mety oraz sceny głównej. Tam również znajdować się będzie depozyt, toalety. Na trasie jak zawsze życzliwi i zaangażowani kibice, których doping w niezwykły sposób pomaga zwalczać wszelkie kryzysy i sprawia, że nogi same niosą. Każdy uczestnik na mecie otrzyma pamiątkowy medal, na którym będzie miał możliwość za niewielką dopłatą wygrawerować sobie swój wynik. Po biegu oczywiście pyszny regeneracyjny posiłek przygotowany również  w wersji wegetariańskiej.

Na zwycięzców kategorii generalnej oraz kategorii wiekowych, najszybszych mieszkańców Częstochowy oraz najszybszych Polaków przygotowane będa puchary, nagrody finansowe i rzeczowe.

A wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostaną wartościowe nagrody rzeczowe ufundowne przez sponsorów.

W ramach 9 Biegu Częstochowskiego odbędą się 7 Mistrzostwa Polski Budowlanych i Architektów.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk oraz Przeor  Jasnej Góry ojciec Marian Waligóra.

Bieg Częstochowski od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród biegaczy czego potwierdzeniem są kolejne pozytywne opinie i wyróżnienia.  Poprzednia 8 edycja otrzymała w plebiscycie Złote Biegi 2016 roku zorganizowanym przez branżowy portal  Maratonypolskie.pl  następujące wyróżnienia:  w Biegach na dystansie 10 km – 10 miejsce, w Biegach Maswych (powyżej 1000 uczestników) – 5 miejsce, w Miastach powyżej 100 tys mieszkańców – 4 miejsce, w Województwie Śląskim – 5 miejsce, w Biegach organizowanych przez Stowarzyszenia – 10 miejsce.

Tegoroczna  9 edycja Biegu Częstochowskiego dedykowana jest  pamięci  zmarłemu 8 lutego 2017 Lechowi Misiewiczowi, jednemu z założycieli SKLA Zabiegani Częstochowa, współtwórcy Biegu Częstochowskiego, organizatora i kierownika Biura Zawodów, który do samego końca był zaangażowany w życie Stowarzyszenia i sprawy Biegu Częstochowskiego.

Bieg Częstochowski to promocja zdrowia poprzez sport, integracja środowiska biegowego, integracja mieszkańców miasta Częstochowy oraz jego promocja. To również okazja by propagować i promować działania innych, którzy zaangażowani są w pomaganie potrzebującym. W tym roku biegacze, osoby towarzyszace oraz mieszkańcy miasta będa mieli okazję by włączyć się w pomoc osobom zmagających się z Leukemią. Za pośrednictwem Fundacji Przeciwko Leukemii  będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego by w ten sposób pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

Szczegółowe informacje  dotyczące imprezy dostępne na stronie www.zabiegani.czest.pl oraz na  https://www.facebook.com/czestochowarun/?fref=ts

Zapraszamy na 9 Bieg Częstochowski, do miasta, które od wielu lat promuje i wspiera bieganie. Jesteśmy jedną wielką rodziną, spotkajmy się i bądźmy tego dnia razem. Bo sport integruje a nie dzieli.

 

źródło: własne

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę